9. TEMİZ ENERJİ GÜNLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Latest posts by Mustafa Gök (see all)

Bu yıl dokuzuncusunu düzenlediğimiz Temiz Enerji Günleri'ni 15 Mart 2019 tarihinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdik. Enerji alanındaki sorunların ve çözümlerine yönelik çalışmaları ele aldığımız etkinlikte yenilenebilir enerji sektöründeki en yeni gelişmeler irdelendi. Alanında yetkin konuşmacılar sektörün şu anki konumuna ilişkin bilgileri katılımcılarımızla paylaştı. Etkinliğe, İstanbul içinden ve dışından üniversite-lise düzeyinde öğrenciler ve sektör çalışanları olmak üzere 500’den fazla kişi katıldı.

TEG 2019, kulüp danışmanımız Prof. Dr. Belgin EMRE TÜRKAY’ın açılış konuşması ile başladı. Prof. Dr. TÜRKAY, Temiz Enerji Günleri’nin Elektrik Mühendisliği Kulübümüzün en köklü etkinliklerinden biri olduğundan ve etkinliğin düzenlenmesi sürecinde öğrencilerin profesyonelce organize olduğundan bahsetti. Kulübümüz Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Nur KÖKLÜ, Temiz Enerji Günleri'nin, enerji sorununa çözüm getiren yenilenebilir enerji konusunda farkındalık yarattığını ve bu alanda sektör çalışanları ile öğrencileri bir araya getirdiğini belirtti. Etkinliğimizde, Türkiye’nin farklı kesimlerinden gelen öğrenci grupları ve kulüpler iletişim kurma fırsatı yakaladı.

Açılışın ardından ilk oturum Enerji Analisti ve Bağımsız Danışman Özgür GÜRBÜZ’ün “Neden Yenilenebilir Enerji?” başlıklı sunumu ile başladı. GÜRBÜZ, istatistiksel veriler ile yenilenebilir enerjinin günümüzde ne derece önem arz ettiğini vurguladı. Etkinliğimiz ilk sunumun ardından, EnerjiSA Üretim Yenilenebilir Projeler Müdürü Ezgi Deniz KATMER’in “Türkiye’de Yenilenebilir Enerjinin Dünü, Bugünü, Yarını”, EnerjiSA Üretim Rüzgâr ve Güneş Enerjisi Santralleri İşletmeler ve Bakım Müdürü Nihat ARI’nın “Yüzyılın Enerjisi: Rüzgâr Enerjisi” başlıklı sunumları ile devam etti. İstanbul Enerji A.Ş. Proje ve Kurumsal Gelişim Müdürü Zühtü ÇELENK’in “Yenilenebilir Enerji ve İstanbul Örneği” konulu sunumu ile günün ilk bölümü tamamlandı.

Öğleden sonraki oturumlarda da yenilenebilir enerji hem teknik hem de hukuki açıdan ele alındı. “Aydınlık Bir Gelecek: Güneş Enerjisi” oturumu altında Şişecam Elektrik Yüksek Mühendisi Dr. Levent KILIÇ “Çatı Tipi Güneş Elektrik Santrali Uygulamaları” ve SolarEdge Türkiye Müdürü Cemil TOLUN “Güneş Enerjisi Uygulamalarının Evrimi” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler. “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Hukuki Açıdan Bakış” konulu oturumu ile ELDER Hukuk Danışmanı Şadi BÜYÜKKEÇECİ yenilenebilir enerji kullanımındaki hukuki süreçleri ve kuralları paylaştı. Ardından Haliç Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Figen ÖZEN “Yenilenebilir Enerjide Yapay Zekâ Uygulamaları” sunumu ile birçok kişinin ilgi alanı olan yapay zekânın yenilenebilir enerjideki konumunu ele aldı. Borusan EnBW Enerji Rüzgâr ve Güneş Kıdemli Mühendisi Dolunay GÜÇLÜER KÜPELİ’nin “Türkiye’de Güneş Enerjisi ve Proje Geliştirme” sunumunun ardından 9. Temiz Enerji Günleri etkinliğimiz fuaye alanında kesilen TEG 2019 pastası sürprizi ile sona erdi.

Yazar Bilgileri

Mustafa Gök
Mustafa Gök
9. Temiz Enerji Günleri Koordinatörü
Posted in Eğitim ve Kariyer Etkinlikleri, Genel.

9. Temiz Enerji Günleri Koordinatörü