DÜNYA ELEKTRİK GÜNDEMİ

5/5 - (1 vote)
  • The Economist EIU’nun “Avrupa’nın elektrik geleceğinde kömürün rolü” raporu burada. Almanya’da 1990’larda kömürün payı %55’lerin üzerindeyken 2013’te %45,2016’da %40 civarına düşmüş. Almanya ve Polonya’daki 5 GW inşaattaki kömür kapasitesi hariç Avrupa’da yeni kapasite yok gibi. Daha önceki gibi bir geri dönüş beklemiyorlar.
  • Fransız Başkan adayı Emmanuel Macron (Le Figaro-Google Translate), şeyle ve açık deniz üretimine karşı. Kömür santrallerini de kapatmayı planlıyor. Enerjinin %75’ini de nükleerden elde edilmesini iyi olarak değerlendirmiyor. 2030’a %32 yenilenebilir enerji için 26000 MW kapasiteye izin verecek.

 

          Grafik

  • 2016’da en yüksek rüzgar kapasiteleri ve toplam kapasite (Wind Power Monthly, Goksel Güngör üzerinden)
  • ABD Enerji bakanı Rick Perry vali iken Texas’ta 7 milyar $lık Rekabetçi Yenilenebilir Enerji Bölgeleri (REZ)ni de içeren önemli destekler verdi. Texas elektriğinin %12sini rüzgârdan üretiyor. Geçen kasım 15033 rüzgâr gücü anlık üretimi ile de rekor (o anda Texas elektriğinin yarısı). Perry döneminde 24000 rüzgâr istihdamı ve 33 milyar $ CAPEX sağlandı.

      Grafik

  • Avrupa’da rüzgar kapasitesi kömürü geçti (Clipperdata)
  • Edison Elektrik Enstitüsü (EEI), Washington’daki analistlere elektrik sektörü beklentilerini anlattı: vergi reformu, altyapı yatırımlarının koordinasyonu (izin vs. basitleştirme), daha iyi gaz-elektrik koordinasyonu, toptan satış piyasalarının iyileştirilmesi, daha akıllı bir enerji altyapısı ve eyalet düzenlemeleri. Çok çevre-güneş yok.
  • Almanya %40 ile 2016’da en çok elektriği kömürden üretti. Almanya da yenilenebilirde FIT yerine ihaleye geçti. 20 yıllık kontratlarla, hacmi kontrol de etmek için bu sene 600 MW güneş, 2.8 GW rüzgâr ve 1.5 açık deniz rüzgar ihalesine çıkacak. Pilot ihalelerde 6.9 cent/kWh fiyat görüldü. Almanya’nın majör kuzey-güney elektrik koridoru da Hükümetin kabloları yer altında geçirme fikri ile 2025’e kaydı.

Kaynak: http://barissanli.com/eak/

Posted in Sektörden Haberler and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir cevap yazın