Elektrik Mühendisleri İçin En İyi 5 Uygulama

5/5 - (1 vote)

Eğer hayatınız bir yerde elektrikle kesişiyorsa bu uygulamalar işinize yarayabilir. Akıllı telefonların hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu şu günlerde, ihtiyaç duyduğumuz çoğu bilgiye uygulama marketlerinden ulaşıyoruz. Bu yazımızda elektrik mühendisleri ve öğrencilerinin mesleki yaşamında kullanabileceği uygulamalara yer verdik.

EveryCircuit

a

Bu uygulama ile herhangi bir devre düzenleyip, çalıştırdığınızda dinamik voltaj, akım ve şarj animasyonlarını izleyebilirsiniz. Normal bir denkleme bakarken sahip olamayacağınız hayalsel düşünmeye çalıştırıp izleyerek sahip olabilirsiniz. Simülasyon çalışırken, analog düğme ile devre parametrelerini ayarlayıp, gerçek zamanlı olarak sonuçlarınızı inceleyebilirsiniz. Hatta parmağınızla keyfi bir giriş sinyali de üretebilirsiniz. Yani EveryCircuit ile devrelerinizi eğlenceli şekilde tasarlayıp, istediğiniz etkiyi üzerinde hemen renkli görsellerle sonuçlandırabilirsiniz. Arayüzü de geyet göze hitap edecek şekilde tasarlanmış. Uygulamanın ücretsiz ve ücretli versiyonları bulunmaktadır. Ücretli versiyonu 20 TL’dir.

Electrical Engineering 101

b

Bu uygulamayı kullanırken İngilizce bilginize çok ihtiyacınız olabilir. Uygulamaya direk olumsuz bakmak yerine eğitim-öğretim ve iş hayatınız boyunca yerli-yabancı tüm kaynaklarda karşılacağınız terimleri temelden İngilizce öğrenmek kesinlikle faydalı olacaktır. Bir nevi ansiklopedik bir bilgiler diyebiliriz. Bu uygulamaya boş zamanlarınızda göz atmak her açıdan faydalı olabilir. Elektrik Temelleri, Elektrik Akımı, Manyetizma, Seri ve Paralel Devreler, Kirchhoff Kanunları, A.C. Temelleri, Grafik Teorisi, Mesh ve Düğüm Analizi, Ağ Teoremleri, Elektrik Makinaları Jeneratör-Motor-Trafo gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Uygulamayı ücretsiz yükleyebilirsiniz.

Electrical Calculations

c

Bu uygulama ile tüm elektrik mühendisliği mezunlarının karmaşık formulleri hatırlamasına gerek kalmayacak. Gerilim, akım, güç, verimlilik, direnç / kapasitör / indüktör kombinasyonları, rezonans frekans, reaktans, direnç renk kodlama, delta / star empedans dönüşüm, tek / üç fazlı aktif / reaktif / görünür güç hesaplamaları ve dönüşümlerini, peak / RMS dönüşüm, Güç Faktörü hesaplamaları gibi birçok işlem yapabilirsiniz. Uygulamanın ücretsiz versiyonu bulunmaktadır.

SEE Electrical Calculator

d

Artık elektrik tesisatı hesaplamaları için zaman kaybetmenize gerek kalmayacak. Bu hızlı uygulama ile iş yerinde veya sahada, evde elektrik hesaplamaları yapmak daha kolay olacak.
SEE; Gerilim düşümü,toprak kaçağı, kısa devre akımları ve diğer bir takım hesaplamaları yapmanıza olanak sağlar. Uygulamayı ücretsiz yükleyebilirsiniz.
Elektrotechnik
e
Bu uygulama öğrencilik yaşamızda sürekli kullanacağınız pratik bir uygulama olacak. Üçgen-yıldız / yıldız-üçgen dönüşümleri, kondansatör bağlantıları, wattmetre, güç faktörü gibi temel hesaplamaları hızlıca yapabilirsiniz. Uygulamanın ücreti 9.13 TL’dir.
Kaynak:
Posted in Genel, Sektörden Haberler and tagged , , , , , , , .