İTÜ’de Güneş Enerjisi Laboratuvarı Kuruluyor

Takip Et
5/5 - (4 votes)

İstanbul Teknik Üniversitesi ile Alman enerji devi Sybac Solar, güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaştırılması konusunda iş birliğine gidiyor.

Avrupa’nın en büyük güneş tarlasını kuran Alman enerji devi Sybac Solar ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) iş birliğine gidiyor. Sybac-İTÜ iş birliği, tecrübeli akademisyenleri, mühendisleri ve uzmanlarıyla, güneş enerjisi sektörüne ihtiyaç duyulan çözümleri sunacak ve Türkiye’nin bu alandaki gelişimine katkı sağlayacak.

Sybac Solar ve yeni markası Majoris Solar, İTÜ ile iş birliği protokolü imzalayarak, yeni yatırım ve bakım onarım çalışmalarında ortak hareket edecek.
  
Bu iş birliği kapsamında, İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde yer alan Elektrik-Elektronik Fakültesine kapsamlı güneş enerjisi laboratuvarı kurulacak. 

2004 yılında Almanya’da kurulan Sybac Solar, Japonya, Şili, ABD, Macaristan, Polonya, İngiltere, Fransa ve Türkiye’ de 600 MW’ın üzerinde projeyi hayata geçirdi. Bugüne kadar 1000’in üzerinde farklı çatı uygulaması yapan Sybac Solar, yatırımcı yüzünün yanı sıra, Almanya’da 300 MW’ın üzerinde güneş enerjisi sahasının bakım ve onarım hizmetlerini de üstlendi. 

Kaynak: http://www.itu.edu.tr/haberler/2019/04/05/itu-de-gunes-enerjisi-laboratuvari-kuruluyor

Posted in Enerji, Genel and tagged , , , , .

2015-2016 İTÜ EMK Denetim Kurulu
2014-2015 İTÜ EMK Yönetim Kurulu Başkan Vekili