Mühendis Adaylarının Bir Araya Geldiği Platform

5/5 - (3 votes)

Bir ülke teknoloji ve sanayi sektöründe gelişmek istiyorsa mühendislere ve bilim insanlarına yatırım yapmalıdır. İstatistiklere bakıldığında Türkiye’de sanayi toplam iş hacminin %13’ünü oluştururken, ülkeye sağlamış olduğu katkı değer ise %43 olarak göze çarpıyor. Hizmet sektörü her ne kadar %87’lik bir kısmı kapsasa da ülkeye getirmiş olduğu katkı ise %57 ile sınırlı kalıyor. Bu kadar dar bir hacimde yüksek katma değer getiren sanayi ne kadar çok gelişirse gayri safi milli hâsıla değeri de o kadar çok yükselir.

Ülkemizdeki mühendis adaylarının kendilerini geliştirebilmeleri için internet ortamında çok az sayıda Türkçe kaynak bulunuyor. Kaynakların çoğunun İngilizce, Almanca, Fransızca gibi dillerden oluşması nedeniyle ana dilde eğitim oldukça kısıtlı bir hale gelmektedir. Oysaki mühendislik öğrencisinin ilk olarak kendi dilinde kavramları oturtması, mantığını anlaması geleceği açısından son derece önemlidir.

Mühendis ve mühendis adaylarının topluluğu: Mühendis Beyinler

Ülke genelinde tüm mühendis adaylarının bir araya gelmesini sağlayan mühendis beyinler sitesi de içermiş olduğu uygulamalar sayesinde çok daha interaktif bir ortam sunuyor. Özellikle mühendis forum içerisinde kişiler hem merak ettikleri soruları sorabiliyor, hem de başka kişilere yardım edebiliyor. Bilgi paylaştıkça çoğalır sözü forumun ana vizyonlarından biri olarak gösteriliyor. Binlerce üyesiyle her zaman aktif bir forum olması sayesinde aradığınız bilgiye de kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Her kişinin hayatta rol model olarak seçtiği bir kişi bulunmalıdır. Birçok bilim insanın ilham aldığı kişilerden biri olan Albert Einstein, 1879 yılında Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya gelmiştir. Albert Einstein hayatı hakkında birçok kitap yazılmış olsa da kendisine has kişilik özellikleriyle daha tam olarak tanımlanamamıştır. Günümüzde de kuantum mekaniği ve belirsizlik ilkeleri hakkında yaptığı çalışmalar halen kabul görmekte ve kullanılmaktadır. Hayatı boyunca yaklaşık olarak 300 adet bilimsel makaleye imza atmış bunların yanı sıra 150’den fazla da kayıtlarda geçmeyen bilimsel işler yapmıştır.

Site Adresi: muhendisbeyinler.net

Posted in Sektörden Haberler and tagged , , , , , .

Bir cevap yazın