Vortex Üreteci: Danların Yeni Icadı +%10’luk Verim Sağlıyor

5/5 - (1 vote)

Danimarka Teknik Üniversitesi ile işbirliği içinde olan 2 şirket ve Hubnorth, Rüzgar Türbinlerinin verimini %10’a kadar arttırabilen yeni bir teknoloji üretti. “Powercurve” denen bu yeni dizayn biçimi, türbin bıçaklarına ve gövdesine plastik eklemeler ile çalışıyor.

Ilk bakışta basit görünen bu teknoloji Aerodinamik Prensipler ile harmanlanınca kompleks hesaplar işin içine girmeye başlıyor. Burada Danimarka’nın yetiştirdiği Rüzgar mühendisleri ve bilim adamları da dahil oluyor. Onlara göre bu Dizaynın ana amacı rüzgarı daha da türbine yaklaştırmak.

Per Henriksen(PowerCurve CSO’su) bu teknolojinin aslında Birinci Dünya Savaşından beri Uçaklarda hava akışını hızlandırmak amacıyla kullanıldığını söylüyor ve buna ek olarak bu teknolojinin Rüzgardan alınan verim ile karlılığı önemli oranda arttırdığını da ekliyor.

PowerCurve deneme sürüşleri daha şimdiden dünyanın en önemli rüzgar tarlalarında gerçekleştirildi. Danimarka Teknik Üniversitesindeki Profesörlerin A.B.D., Ispanya, İsveç ve Danimarka’da yaptıkları deneyler bu teknolojinin uluslararası bir ufuk-açıcılığa sahip potansiyelinin olduğunu kanıtlar sonuçlar üretti.

Karlılık açısından, PowerCurve kendini 12-15 ay gibi bir süre de sübvanse ediyor ve şirket bu teknolojiyi kurma servisi vermelerinin yanısıra Dan “Do-It-Yourself” kültürünün getirisi olarak alıcıların talimatları izleyerek kolay bir biçimde kendileri de kurabileceklerini ekliyor.

 

Kaynak: http://www.windpowerengineering.com/design/mechanical/blades/danes-say-vortex-generators-can-boost-power-10/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+WindpowerEngineering+%28Windpower+Engineering+%26+Development%29

Ürün Sitesi: http://www.powercurve.dk/?page_id=77

Posted in Sektörden Haberler and tagged , , , , .